English Program | |
Dominique Yasko | Teacher – Kindergarten |
Domenic Vicedomini | Registered Early Childhood Educator |
Tamara Girouard and Julie Dakin | FDK Educational Assistants |
Kelly Beaton | Teacher – Kindergarten |
Kayla Suotala | Registered Early Childhood Educator |
Meghan Morin and Brittany Osborne | FDK Educational Assistants |
Andrea Yoon | Teacher – Kindergarten |
Rosanna Leduc | Registered Early Childhood Educator |
Paige Hince and Nancy Ricketts | FDK Educational Assistants |
Susan Belli | Teacher – Grade 1 |
Angela Fowke | Teacher – Grade 1 |
Helen Berezowsky | Teacher – Grade 2 |
Stephanie Hawke | Teacher – Grade 2 |
Jennifer Pawlowski | Teacher – Grade 2 |
Jody Tompkins | Teacher – Grade 3 |
Shannon Meyer | Teacher – Grade 3 |
Mauro DiCosmo | Teacher – Grade 3 |
Jaymie Rivais | Teacher – Grade 3/4 |
Ines Moretta | Teacher – Grade 4 |
Mariella Merigioli | Teacher – Grade 4 |
Nancy Bellemare-Perron | Teacher – Grade 5 |
Jennifer Skelly | Teacher – Grade 5 |
Millana Marcon | Teacher – Grade 5 |
Kevin Krystia | Teacher – Grade 6 |
Mark Gauthier | Teacher – Grade 6 |
Jessica Falconer | Teacher – Grade 6 |
French Immersion Program | |
Alexandra Lemieux-Simon | Teacher – Kindergarten |
Angele Savignac | Registered Early Childhood Educator |
Sally Rallis | Teacher – Kindergarten |
Celine Boulet | Registered Early Childhood Educator |
Jeannette Boudreau | Teacher – Grade 1 |
Chanda Cresswell | Teacher – Grade 1/2 |
Lisa Rossi | Teacher – Grade 2 |
Sierra-Lynn Bardell | Teacher – Grade 2/3 |
Liane Lalonde (Tracy Trepanier) | Teacher – Grade 3 |
Jenny Chevrier | Teacher – Grade 4 |
Hailey Taillefer | Teacher – Grade 5/6 |
Chantal Therrien | Teacher – Grade 6 |
Resource Team | |
Martina Reynolds – SERT | Rosemary Tripodi – SERT |
Irena Begic – SERT | Shari Gainer – Child and Youth Worker |
Stacey Dell – Indigenous Support Worker | Natalie Lippert-Murdoch – Behaviour Support Worker |
Itinerant Teachers | |
Chantal Bazinet | Robert Dagostino |
Julie Dugas | Chad Laurin |
Julie Rome | Raymond Trudeau – NSL Instructor |
Elizabeth Rothwell | Natale Rocca – NSL Teacher |
Jessica Axiak | |
Educational Assistants | |
Kim Carriere | Casey Gouveia |
Brianna Ferri | Jim Finlayson |
Marielle Gauthier | Brock Armstrong |
Custodial Team | |
David Cormier | Building Services Technician (BST) |
Cherish Geley | Assistant Custodian |
Paolo Calvano | Assistant Custodian |
Office – Admin Team | |
Jennifer Mei-Fisher | Administrative Assistant |
Kayla Dane | Administrative Assistant |
Gabrielle Turgeon | Administrative Assistant |
Colin Lapalme | Principal |
Liane Proulx | Vice Principal |
Staff List 2023-2024